REGULAMIN PRACY URZĘDU GMINY W GÓRNIE

I. Organizacja pracy

1. Urząd Gminy stanowi zakład pracy dla zatrudnionych w nim pracowników samorządowych.

2. W Urzędzie zatrudnia się pracowników:
- kategorii podstawowej na stanowiskach pracy wymienionych w tabeli I,II,VI załącznika nr 3 do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 lutego 2003 roku w sprawie zasad wynagradzania i wymagań kwalifikacyjnych pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin(Dz.U.nr 33, póz. 264),
- na stanowiskach pomocniczych i obsługi wymienionych w tabeli nr VIII załącznika nr 3 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 lutego 2003 roku w sprawie zasad wynagradzania i wymagań kwalifikacyjnych pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin(Dz.U.nr 33, póz. 264),

3. Kierownikiem Urzędu jest Wójt. który wykonuje uprawnienia zwierzchnika służbowego względem zatrudnionych w Urzędzie pracowników,

4. W zakresie określonym przez Wójta Gminy zadania o których stanowi punkt 3 mogą być powierzone Sekretarzowi Gminy lub Zastępcy Wójta.

5. Budynek Urzędu Gminy nad drzwiami wejściowymi posiada tablicę z napisem " Urząd Gminy w Górnie".

6. Wewnątrz budynku, na widocznym miejscu znajduje się tablica informacyjna o sekretariacie, referatach i stanowiskach pracy z numerami pokoi.

7. Drzwi pokoi Urzędu posiadają informację dotyczącą nazwy referatu stanowiska pracy wraz z nazwiskami i imionami pracowników.

II. Tryb podejmowania pracy przez nowo przyjętych pracowników.

1. Sekretarz Urzędu zapoznaje nowo przyjmowanych pracowników z przepisami dotyczącymi funkcjonowania Urzędu, a w szczególności z regulaminem organizacyjnym, statutem Gminy oraz przedstawia obowiązki pracownika i sposób ich wykonania.

2. Pracownik składa oświadczenie o zapoznaniu się z obowiązującymi przepisami, w tym także z wykazem spraw stanowiących tajemnicę służbową. Oświadczenie składa się do akt osobowych pracownika.

3. Nowo przyjmowany pracownik kierowany jest na przeszkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Oświadczenie o znajomości przepisów bhp podpisane przez pracownika umieszcza się w aktach osobowych.

4. Nowo przyjmowany pracownik podlega wstępnym badaniom lekarskim i przed podjęciem pracy przedkłada zaświadczenie o zdolności do pracy na zajmowanym stanowisku.

5. Na żądanie kierownika Urzędu pracownik jest zobowiązany złożyć oświadczenie o stanie majątkowym. Oświadczenie składa się do akt osobowych pracownika. Obowiązek złożenia tego rodzaju oświadczenia nie dotyczy pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych i obsługi.

6. Pracownik w chwili przystąpienia do pracy zobowiązany jest do dostarczenia bez wezwania wszelkich, niezbędnych dokumentów, które skutkują na jego upragnienia pracownicze. W razie uzupełnienia dokumentów w toku zatrudnienia prawo do otrzymania pierwszych świadczeń przysługuje począwszy od następnego dnia miesiąca , chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.

III. warunki przebywania na teranie zakładu pracy w czasie pracy i po jej zakończeniu.

1. Każdy z pracowników Urzędu posiada wyznaczone miejsce pracy, na którym przebywa w czasie pracy.

2. Poza normalnym czasem pracy przebywanie w Urzędzie jest dopuszczalne:
- po uprzednim zgłoszeniu przełożonemu o takiej konieczności,
- na polecenie przełożonego.

3. Czas przebywania w Urzędzie poza normalnym czasem pracy winien być odnotowany w ewidencji czasu pracy.

4. Pracownicy są informowani o osobach posiadających klucze do Urzędu.

IV. Wyposażenie pracowników w narzędzia i materiały, w odzież i obuwie robocze oraz środki ochrony indywidualnej i osobistej .

1. W chwili podjęcia pracy pracownik otrzymuje niezbędne do jej wykonywania materiały, sprzęt, który kwituje na specjalnej karcie. Karta indywidualnego korzystania z materiałów i sprzętu znajduje się w aktach osobowych pracownika oraz w Referacie Finansowym.

2. Za powierzone materiały i sprzęt pracownik ponosi materialną odpowiedzialność. Po zakończeniu pracy do obowiązków pracownika należy zabezpieczenie dokumentów i odrębnego wyposażania poprzez zamknięcie biurek, szaf, sejfów. Pracownik jest zobowiązany do zamknięcia okien i drzwi pokoju. Klucze do pokoi przechowywane są w sekretariacie (gablota).

3. Wszelkie braki i uszkodzenia w powierzonych materiałach oraz w sprzęcie pracownik jest zobowiązany zgłosić niezwłocznie swemu przełożonemu.

4. Z pobranych materiałów i sprzętu pracownik winien się rozliczyć w chwili rozwiązywania stosunku pracy.

5. Wyniesienie materiałów i sprzętu poza teren Urzędu wymaga zgody bezpośredniego przełożonego.

6. Odzież , obuwie robocze i środki ochrony indywidualnej przysługują pracownikom według tabeli przydziału odzieży roboczej i ochronnej.

V. Systemy i rozkłady czasu pracy.

1. Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu pracy.

2. Czas pracy pracowników zatrudnionych w Urzędzie wynosi 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin tygodniowo. Normalny czas pracy pracowników Urzędu trwa od godz. 730 do 1530 od poniedziałku do piątku każdego tygodnia. Obowiązuje jednozmianowy system pracy.

3. Czas pracy pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych i obsługi wynosi 8 godzin na dobę i 40 godziny tygodniowo.

4. Dla pracowników zatrudnionych na stanowisku palacza CO wprowadzono system równoważnego czasu pracy do 12 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin tygodniowo a więc są oni pracownikami pracującymi w nocy ponieważ co najmniej ¼ czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną. Praca w tych granicach w okresie rozliczeniowym wynoszącym jeden miesiąc nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.

5. Praca wykonywana poza normalnym czasem pracy stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Praca taka jest dopuszczalna na zasadach i w przypadkach wskazanych w kodeksie pracy.

6. Każdy pracownik ma prawo do 15 minutowej przerwy w ciągu dnia pracy.

7. Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach związanych z obsługą monitorów ekranowych mają prawo do 5 minutowych przerw po każdej pełnej godzinie pracy przy monitorze.

8. Pora nocna, obejmuje czas pomiędzy godzinami 22°° a 6°°.

10. Czas pracy Wójta, Sekretarza, Skarbnika, Kierownika Referatu Budownictwa, Geodezji i Rozwoju Infrastruktury, z-cy Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, z-cy Skarbnika, Kierownika GOPS, Kierownika ŻUK określony jest wymiarem ich zadań.

VI. Terminy dni wolnych od pracy.

1. Dniami wolnymi od pracy są niedziele oraz święta określone odrębnymi przepisami.

2. Dodatkowymi dniami wolnymi jest 52 dni w roku , które przypadają na soboty każdego tygodnia.

3. Pracownikom przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego regulują przepisy prawa pracy.

VII. Ewidencja czasu pracy.

1. Każdy z pracowników jest zobowiązany po przybyciu do pracy podpisać listę obecności.

2. W celu ewidencjonowania nieobecności pracownika w zakładzie pracy prowadzi się indywidualne karty, na których dokonuje się zapisów:
a) nieobecność z prawem do wynagrodzenia,
b) nieobecność usprawiedliwiona bez prawa do wynagrodzenia,
c) nieobecność nieusprawiedliwiona,
d) spóźnienia usprawiedliwione,
e) spóźnienia nieusprawiedliwione.

3. Sposób usprawiedliwienia nieobecności w pracy, zakres przysługujących pracownikom zwolnień od pracy, a także przypadki w których za czas nieobecności lub zwolnienia, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, określają ogólnie obowiązujące przepisy prawa pracy.

4. W Urzędzie Gminy prowadzony jest rejestr wyjść w czasie pracy, w którym odnotowuje się godzinę wyjścia i powrotu do miejsca pracy.

VIII. Zasady i tryb postępowania w sprawach związanych z zapewnieniem przestrzegania na terenie zakładu pracy obowiązku trzeźwości

1. Na terenie Urzędu obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu.

2. W razie podejrzenia co do stanu nietrzeźwości pracownika bezpośredni przełożony może żądać aby poddał się badaniu na poziom alkoholu. Pracownik jest zobowiązany poddać się takiemu badaniu. W razie odmowy poddania się badaniu o okoliczności tej sporządza się notatkę i składa do akt osobowych pracownika.

IX. Termin miejsce i czas wypłaty wynagrodzenia.

1. Wynagrodzenie jest płatne w formie pieniężnej.

2. Wypłata wynagrodzenia dokonywana jest w zakładzie pracy w kasie Urzędu do rąk pracownika wgodz. od 9°°do 15°°.

3. Na pisemny wniosek pracownika wypłata może nastąpić w formie przekazu pocztowego lub przelewem na konto wskazane przez pracownika. Datą wypłaty jest dzień nadania przelewu, przekazu.

4. Wynagrodzenie zasadnicze łącznie z dodatkami do niego wypłacane jest z dołu -jeden raz w miesiącu - najpóźniej w ostatnim roboczym dniu miesiąca.

X. Obowiązki dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej.

1. Obowiązki pracodawcy i pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej określają ogólnie obowiązujące przepisy prawa pracy.

2. Pracodawca wydaje, a pracownik jest zobowiązany do przestrzegania szczegółowych instrukcji i wskazówek dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy na poszczególnych stanowiskach pracy.

3. Pracodawca informuje pracowników o ryzyku zawodowym związanym z wykonywana pracą - osobiście każdego pracownika na swoim stanowisku pracy.

XI. Odpowiedzialność porządkowa pracowników.

1. Za nieprzestrzeganie przez pracownika samorządowego ustalonego porządku, regulaminu pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych pracodawca stosuje następujące kary porządkowe:
- upomnienie
- naganę
- karę pieniężną

2. Zasady odpowiedzialności i tryb postępowania określają stosowne przepisy kodeksu pracy.

3. Przepisy pkt. 1 i 2 nie dotyczą pracowników mianowanych, których odpowiedzialność  porządkowa i dyscyplinarna określona jest w rozdziale 4 ustawy o pracownikach samorządowych.

XII. Przepisy końcowe

1. W sprawach nieuregulowanych regulaminem pracy zastosowanie mają odpowiednie przepisy prawa pracy.

2. Każdy pracownik może zapoznać się z treścią regulaminu, który jest udostępniony do wglądu w dziale organizacyjno - kadrowym.

3. Regulamin wchodzi w życie po upływie dwóch tygodni od dnia podania go do wiadomości pracowników.