REGULAMIN WYNAGRADZANIA PRACOWNIKÓW URZĘDU GMINY W GÓRNIE

Na podstawie art. 772 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy /Dz.U.Nr 24 póz. 141 z późniejszymi zmianami z uwzględnieniem zmiany dokonanej 26 lipca 2002r. opublikowanej w Dz.U.Nr 135 poz.1146/ ustalam co następuje:

Część l
Postanowienia wstępne

§1.

Regulamin wynagradzania pracowników, zwany dalej Regulaminem, określa:

1. Warunki wynagradzania za pracę pracowników Urzędu Gminy w Górnie.

2. Zasady przyznawania innych składników wynagrodzenia, świadczeń i dodatków
związanych z pracą.

§2.

Ilekroć w Regulaminie jest mowa o:
1. Pracodawcy - rozumie się przez to Wójta Gminy w Górnie.

2. Pracownikach - rozumie się przez to wszystkie osoby zatrudnione u Pracodawcy w ramach stosunku pracy, bez względu na rodzaj umowy o pracę i wymiar czasu pracy.

3. Minimalnym wynagrodzeniem - rozumie się przez to minimalne wynagrodzenie przysługujące pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy.

4. Normalnym wynagrodzeniem - rozumie się przez to wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania oraz dodatkowe składniki wynagrodzenia o stałym
charakterze, do których pracownik ma prawo na podstawie umowy o prace (dodatek specjalny + dodatek funkcyjny).

5. Prawie pracy - rozumie się przez to przepisy ustaw, aktów wykonawczych i innych aktów określających prawa i obowiązki pracowników i pracodawców
art.9 § 1 Kp.).

§3.

1. Regulaminem nie objęci są praktykanci odbywający praktykę w celu przyuczenia do wykonywania określonej pracy.

2. Każdy pracownik przed dopuszczeniem do pracy zostaje zapoznany z regulaminem wynagradzania przez stanowisko ds. organizacyjno-kadrowych.

3. Oświadczenie pracownika o zapoznaniu się z Regulaminem zostaje dołączone do jego akt osobowych.

Część II
Wynagrodzenie zasadnicze

§4.

1. U pracodawcy obowiązuje czasowy system wynagradzania.

2. Decyzję o zastosowaniu wobec określonych grup pracowników odpowiednich form wynagradzania podejmuje Pracodawca.

§5.

Normalne wynagrodzenie uzyskane przez pracownika za przepracowany w pełnym wymiarze czasu pracy miesiąc kalendarzowy nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie.

§6.

1. Podstawą zaszeregowania pracowników jest taryfikator kwalifikacyjny (wykaz stanowisk pracy) stanowiący załącznik Nr 1 do Regulaminu.

2. Stawka wynagrodzenia zasadniczego, odpowiadającego kategorii osobistego zaszeregowania pracownika, ustalona jest na podstawie tabeli stawek wynagrodzenia zasadniczego (tabeli płac), stanowiącej załącznik Nr 2 do Regulaminu.

3. Decyzję o zastosowaniu odpowiedniej dla danego pracownika stawki osobistego zaszeregowania podejmuje Pracodawca. Pracodawca może podwyższyć maksymalną kategorię lub stawkę zaszeregowania w szczególnych wypadkach.

4. Dodatek specjalny ustalony jest na podstawie § 8 ust. 2 i 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 lutego 2003r. w sprawie zasad wynagradzania i wymagań kwalifikacyjnych pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin.

5. Dodatek funkcyjny ustalony jest na podstawie tabeli stawek dodatku funkcyjnego stanowiącego załącznik Nr 3 do Regulaminu.

§7.

1. Poza wynagrodzeniem ujętym w § 6 ust.2 i 4 pracownikom obsługi przysługuje premia uznaniowa uzależniona od efektów ich pracy.

2. Wysokość premii określona jest do 20% miesięcznej stawki wynagrodzenia zasadniczego.

3. Premia, dodatek funkcyjny i dodatek specjalny nie przysługuje za okres absencji chorobowej.

§8.

1. Jeżeli praca określona w umowie nie wypełnia pracownikowi całkowicie czasu pracy, mogą mu być powierzone określone lub stałe czynności uzupełniające.

2. Za wykonywanie czynności za pracownika nieobecnego w pracy do 3-ch miesięcy pracownik wykonujący jego czynności nie otrzymuje dodatkowego wynagrodzenia.

3. Jeżeli jednak wykonywanie czynności za pracownika jest dłuższe niż 3 miesiące, pracownik zastępujący nieobecnego pracownika otrzymuje 50% wynagrodzenia zasadniczego tego pracownika za każdy przepracowany miesiąc-

Część III
Obowiązkowe składniki wynagrodzenia

§9.

1. Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną.

2. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią.

§10.

1. Praca w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana przez pracownika ponad normy czasu pracy, ustalone zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, obowiązujące u Pracodawcy.

2. Za pracę w godzinach nadliczbowych - oprócz normalnego wynagrodzenia przysługuje dodatek w wysokości:
1) 50% wynagrodzenia wynikającego z osobistego zaszeregowania pracownika - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w dni powszednie oraz w niedziele i święta będące dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
2) 100% tego wynagrodzenia j.w. - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy, w godzinach nadliczbowych w niedziele i święta nie będące dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, a także w godzinach nadliczbowych przypadających w dniu wolnym od pracy udzielonym w zamian za pracę w niedzielę lub święto będące dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
3. Pracownicy zajmujący kierownicze stanowiska i pobierający dodatek funkcyjny mogą być zatrudnieni w razie konieczności poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do oddzielnego wynagrodzenia.

4. Wykaz kierowniczych i innych samodzielnych stanowisk pracy pobierających dodatek funkcyjny określa załącznik Nr 4 do Regulaminu.

§11.

1. Ustala się i wypłaca wynagrodzenie za czas urlopu oraz ekwiwalent pieniężny za urlop zgodnie z art. 173 Kodeksu pracy.

2. Ustala się wynagrodzenie w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenie stanowiące podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy zgodnie z art.297 Kodeksu pracy.

§12.

1. Pracownicy mogą uzyskiwać, na wniosek bezpośrednich przełożonych, nagrody przyznawane przez Pracodawcę.

2. Datę przyznawania nagród ustala się na Dzień Pracownika Samorządowego.

§13.

Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej określonej w Regulaminie pracy tj. od godziny 22°° - 6 przysługuje oprócz normalnego wynagrodzenia dodatek za każdą rozpoczętą godzinę pracy w tej porze w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia.

§ 14.

1. Pracownicy maja prawo do:
1) dodatków stażowych,
2) jednorazowych odpraw pieniężnych przy przechodzeniu na rentę inwalidzką lub emeryturę,
3) nagród jubileuszowych.

2. Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty inwalidzkiej lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje jednorazowa odprawa:
1) po dziesięciu latach pracy - w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia
2) po piętnastu latach pracy - w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia
3) po dwudziestu latach pracy - w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia.

3. Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.

§15.

1. Przy ustalaniu uprawnień do dodatków stażowych, odpraw, nagród jubileuszowych uwzględniane są okresy zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy.

2. Wysokość dodatku stażowego wypłacanego co miesiąc wynosi 5% wynagrodzenia zasadniczego za 5 lat zatrudnienia i wzrasta corocznie o 1% maksymalnie do 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.

3. Pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do nagrody w następującym wymiarze:
-po 20 latach pracy - 75% miesięcznego wynagrodzenia
-po 25 latach pracy - 100% miesięcznego wynagrodzenia
-po 30 latach pracy - 150% miesięcznego wynagrodzenia
-po 35 latach pracy - 200% miesięcznego wynagrodzenia
-po 40 latach pracy - 300% miesięcznego wynagrodzenia
-po 45 latach pracy - 400% miesięcznego wynagrodzenia

4. Pracownik jest obowiązany wykazać swoje prawo do nagrody, jeżeli w jego aktach osobowych brakuje odpowiedniej dokumentacji.

Część IV
Pieniężne świadczenia związane z pracą

§16.

Pracownikom przysługują, poza wynagrodzeniem za pracę i wymienionymi dodatkami, również świadczenia pieniężne związane z pracą:
1) świadczenia należne w okresie czasowej niezdolności do pracy w oparciu o art.92 i 184 Kodeksu pracy i w wymiarze określonym w tych artykułach oraz przepisach regulujących uprawnienia do świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
2) świadczenia przysługujące z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w oparciu o art. 92 i 2731 Kodeksu pracy oraz przepisy regulujące zakres i wysokość tych świadczeń,
3) odprawy w związku z powołaniem do służby wojskowej należne w oparciu o przepisy regulujące powszechny obowiązek obrony państwa,
4) odprawa po śmierci pracownika przysługująca na podstawie art.93 Kodeksu pracy w wysokości określonej w tym artykule,
5) ekwiwalent za używanie własnej odzieży i obuwia roboczego w oparciu o art. 237/7 4 Kodeksu pracy w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny,
6) zwrot kosztów delegacji służbowych wg zasad ustalonych przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej,
7) ryczałt za używanie własnego samochodu do celów służbowych.

Część V
Sposób i terminy wypłaty wynagrodzeń i pozostałych należności pracowniczych

§17.

1. Wynagrodzenie zasadnicze łącznie z dodatkami do niego wypłacane jest z dołu - jeden raz w miesiącu - najpóźniej w ostatnim roboczym dniu miesiąca.

2. Wypłata wynagrodzenia i zasiłków za dni niezdolności do pracy dokonywana jest również najpóźniej w ostatnim roboczym dniu miesiąca.

3. Wypłata premii ustalonej w układzie miesięcznym następuje po przepracowaniu danego miesiąca.

4. Wypłaty wynagrodzenia dokonuje się w formie pieniężnej lub na konto bankowe pracownika po uprzednim uzyskaniu pisemnej zgody.

§18.

Miejscem wypłaty wynagrodzeń dokonywanych w formie pieniężnej jest Kasa mieszcząca się w lokalu Urzędu Gminy.

Część VI
Przepisy końcowe

§19.

W sprawach nieuregulowanych w Regulaminie maja zastosowanie przepisy prawa pracy.

§20.

Regulamin wynagradzania wchodzi w życie po upływie dwóch tygodni od dnia podania go do wiadomości pracownikom poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń.

§21.

Wszelkie zmiany Regulaminu wymagają formy aneksu do Regulaminu. Aneks wchodzi w życie wg zasad wymienionych w § 20.

§22.

Wszelkich wyjaśnień w sprawie treści Regulaminu można uzyskać na stanowisku ds. organizacyjno - kadrowych.